16 kwietnia 2022 r. przypada 75. rocznica poświęcenia łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.
W święto Miłosierdzia, pierwszą niedzielę po Wielkanocy 1944 roku obraz pędzla Adolfa Hyły, namalowany według wizji zapisanej w „Dzienniczku” św. Siostry Faustyny, poświęcił o. Józef Andrasz SJ, jej krakowski spowiednik i kierownik duchowy. Obraz szybko zasłynął łaskami. Jego kopie i reprodukcje rozeszły się na cały świat. Tak spe
łniły się słowa Jezusa wypowiedziane do Siostry Faustyny przy pierwszym objawieniu: „Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47).
Obraz jest wizualnym streszczeniem orędzia Miłosierdzia, z którym św. Siostra Faustyna została posłana do całego świata. Ukazuje bowiem z jednej strony miłosierną miłość Boga objawioną najpełniej w życiu, męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, a z drugiej strony przypomina o odpowiedzi człowieka na tę uprzedzającą miłość Boga, która wyraża się w postawie ufności wobec Niego (pełnienie Jego woli) i miłosierdzia względem bliźnich. Charakterystyczne dla tego obrazu promienie: blady i czerwony oznaczają wodę i krew, czyli sakramenty święte, które oczyszczają i karmią nasze dusze. Szczęśliwy – powiedział Jezus – kto w ich cieniu żyć będzie, bo nie dosięgnie go sprawiedliwa ręka Boga (Dz. 299).
Z ufną modlitwą przed tym obrazem połączoną z aktami miłosierdzia wobec bliźnich Jezus związał wielkie obietnice: łaskę zbawienia, dużych postępów na drodze chrześcijańskiej doskonałości, łaskę szczęśliwej śmierci oraz wszelkie łaski i doczesne dobrodziejstwa, które są zgodne z Jego wolą. Podaję ludziom naczynie – powiedział Jezus – z którym mają przychodzić po łaski do źródła Miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie (Dz. 327).